in   Teamwork   Human Resources   Team   rekrutacja IT   rekrutacja

Czy Twój pracodawca udaje, że pandemii nie było? Praca zdalna w IT i nowe trendy na rynku pracy.

Wakacje 2021 r. Czujesz, że jesteś w dziwnym miejscu. Billboardy głoszą, że to „Ostatnia Prosta” kampanii szczepionkowej. Rząd ma ambitne plany na sprawne wyprowadzenie ekonomii z pandemicznego kryzysu. Bogaci się bogacą, a Polacy coraz częściej sięgają po papierosy, jedzą coraz więcej słodyczy i… coraz dłużej śpią.

W tym wszystkim Ty i Twoja codzienna praca.
Jak firma, w której pracujesz, reaguje na niepewną sytuację ekonomiczną?
Czy jest gotowa na zmiany, czy udaje, że pandemii nie było?
Praca zdalna w IT to już standard, ale jakie inne wymagania możesz obecnie stawiać pracodawcy? Jakie trendy wyznacza rynek pracy w czasie pandemii?


Znasz siebie o wiele lepiej niż jeszcze rok temu.
Pracując z domu, wiesz jak zaplanować swój dzień, kiedy jesteś najbardziej produktywna, kiedy jesteś najmocniej skupiony. Czytasz o badaniach analizujących poziom wypalenia wszystkich zatrudnionych, o firmach testujących 4-dniowe tygodnie pracy. Wiesz, że na rynku pracy w czasie pandemii, pojawia się coraz więcej optymalnych rozwiązań — dla firm i dla zatrudnionych, czyli Ciebie.


41 proc. osób rozważa odejście z pracy. Powód? Firmy nie są gotowe na wprowadzenie zmian takich jak:

  • możliwość pracy hybrydowej,
  • badanie poziomu satysfakcji zatrudnionych i reagowanie na ich wyniki,
  • inwestowanie w rozwój firmy i członków zespołu,
  • planowanie budżetu, które zapewnia bezpieczny przepływ wynagrodzenia niezależnie od kryzysu,
  • możliwość pracy zdalnej.

Ile polskich firm jest gotowych spełnić takie wymagania rynku pracy w czasie pandemii? Ile z nich chce zaadaptować się do nowej sytuacji?
Pierwsze badania jeszcze przed nami. Na ten moment, polscy pracodawcy dopiero rozpoznają nowe wyzwania. Podejmują pierwsze niepewne działania i czekają - co wydarzy się dalej?

 

Jednak niezależnie od sytuacji pandemicznej, oczekujesz od swojej firmy coraz więcej elastyczności — zrozumienia od przełożonej/przełożonego, aktywnej współpracy z innymi osobami w Twoim zespole.
W końcu warto byłoby mieć poczucie, że nikt nie każe Ci udawać — że pandemii nie było, że sytuacja w firmie nie mogłaby być lepsza. I że dobre wynagrodzenie wynagradza nienajlepsze warunki pracy.

 

W Untitled Kingdom też nie wiemy do końca, co przyniesie przyszłość branży IT w pandemii, ale wiemy, w jakim kierunku zmierza nasza firma. To zabrzmi banalnie, ale nasze działania to coś więcej niż praca w IT. Wyznaczamy wspólne cele, wiemy jak wszyscy nasi citizen’i się czują, czego potrzebują od organizacji.
Jak to robimy?
Wprowadzamy konkretne rozwiązania i badamy ich efekty w całej firmie:

1. Elastyczne godziny pracy.

Praca zdalna w branży IT to już prawie standard, ale nie w każdej firmie zasady elastycznych godzin pracy są jasno sprecyzowane. Nasze biuro działa w godzinach 8-18 i to wtedy jesteśmy dla siebie dostępni.
Możesz pracować z home’u lub z office’u. Możesz zacząć o 8 i skończyć o 16 lub wystartować o 10 i skończyć o 18. Albo zacząć rano, zrobić dłuższą przerwę w ciągu dnia, a potem wrócić do pracy. Działamy w zespole, więc informujemy się wzajemnie o swojej dostępności i bierzemy udział w team’owych spotkaniach. Jednak to Ty planujesz swój dzień.

2. Badamy atmosferę w biurze, ale bez zbędnych spotkań.

Nikt nie lubi niepotrzebnych spotkań. Jednak nasze doświadczenie potwierdza, że grupowe update’y, (np. cotygodniowe spotkania całej firmy i codzienne spotkania w team’ie) pozwalają Ci wpisać swoje działania w większy obraz działania firmy.

Na ogólnofirmowych spotkaniach omawiamy m.in. anonimowe ankiety Office Vibe. To platforma, na której co miesiąc wszyscy odpowiadamy na różnorodne pytania. To badanie poziomu satysfakcji z pracy, ale też okazja do podzielenia się swoją wizją przyszłości firmy. To zewnętrzne narzędzie, które zapewnia pełną anonimowość, a odpowiedzi udzielane są bezpośrednio przez naszego CEO.

Oprócz tego jesteśmy otwarci na zewnętrzne oceny naszego stylu pracy. Ostatnio uczestniczyliśmy w procesie weryfikacyjnym platformy Pangea. O przebiegu i wynikach analizy serwisu Pangea możesz przeczytać tutaj.

 

Więcej niż praca w IT. W firmie Untitled Kingdom praca zdalna wre.Nie robimy screenshotów na każdym spotkaniu firmowym, ale… na tym podsumowaniu kwartału jakoś nie mogliśmy się powstrzymać.

3. Elastyczny budżet rozwoju.

Ty wybierasz książki, kursy i szkolenia, z których chcesz skorzystać. A my je opłacamy i inwestujemy w Twój rozwój. Wystarczy, że zapytasz.

 

4. System Grades, czyli odpowiedź na pytanie, jak rozwijać się dalej?

Stworzyliśmy własną platformę do badania i wspierania rozwoju wszystkich citizen’ów w Untitled Kingdom. Wyniki tych badań pozwalają sprecyzować dokładną ścieżkę rozwoju w firmie i wpływają na wysokość wypłaty. O tym, jak dokładnie działa system Grades i możesz przeczytać w osobnym tekście tutaj.

👆 Zwróć uwagę, że wszystkie powyższe rozwiązania mają jeden wspólny cel: pozwolić Ci jak najlepiej i najefektywniej zarządzać swoim czasem.

 

Praca zdalna w branży IT, to już norma, ale nasze biuro jest otwarte dla tych, którzy tego potrzebują.To nie zdjęcie ze stocka, a widok z naszego biura circa 2019.
Częścią sekretnych tricków i ważnych dla nas wartości dzielimy się na specjalnej... ścianie.


Dobry pracodawca tworzy warunki, które pozwalają komfortowo rozwijać się zarówno Tobie, jak i całej firmie. To nie kompromis, a wspólne budowanie otoczenia, które służy obu stronom.


Sprawdzając oferty nowego zatrudnienia, pomyśl nie jak pracownik, ale jak pracodawca. To banalny trik, ale pozwoli Ci szczerze zweryfikować, co jest dla Ciebie ważne w miejscu pracy. Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytania:
- Czy proponuję uczciwe warunki?
- Czy oferuję wszystkie potrzebne narzędzia do efektywnej pracy na konkretnym stanowisku?
- Czy tworzę miejsce, w którym mogę się naprawdę rozwijać i gdzie nie muszę niczego udawać?

Jeśli tak, jesteś na najlepszej drodze do prawdziwej satysfakcji w pracy.

A jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają inne ogłoszenia o pracę w miejscu, które jest gotowe na wyzwania pandemii i wie jak docenić każdego pracownika, sprawdź, kogo szukamy w Untitled Kingdom na:
www.untitledkingdom.com/pl/kariera 


Powodzenia!

 
Wojciech Jankowski

By

Writer and Copywriter. Film-lover and IT enthusiast. A human person. Constantly chasing the divine dissatisfaction of failing to write a perfect copy. Joined the Untitled Kingdom to participate in the IoT and MedTech projects and hang out in a dog-friendly office.