in   Teamwork   rekrutacja IT   rozmowa kwalifikacyjna

Rekrutacja w IT od kuchni. 6 wskazówek jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Szukasz pracy w IT? Chcesz się dowiedzieć jak wygląda rekrutacja programisty? Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko developera? Skorzystaj z naszej chwili szczerości - dzisiaj wystrzegamy się ogólnych porad i zaglądamy na backend naszej rekrutacji.

Pokażemy Ci od kuchni i z detalami nasz proces rekrutacyjny programisty. O co pytamy i dlaczego? Co to dla nas oznacza, że kandydat jest “dobrym fitem”? Sprawdzamy kompetencje twarde czy też dopasowanie kulturowe? 

Ten tekst pomoże Ci zastanowić się nad Twoimi kompetencjami, osiągnięciami, motywacjami, a potem przygotować się do rozmowy i uniknąć zaskoczenia oraz stresu.

Krok 1: Ogłoszenie o pracę prawdę Ci powie

Jeśli chcesz się przygotować dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej w IT, najlepiej wróć do ogłoszenia i strony Kariera firmy, do której chcesz zaaplikować. Przykładowo nasza wygląda tak:

royal_party

Opis nr 1 do załącznika nr 1: W tle fotka z naszego Royal Party z okazji 10-lecia Untitled Kingdom, które miało miejsce 2 lata temu. 

Opis nr 2 do załącznika nr 1: Nie, Ola i Mariusz na pierwszym planie nie są parą, ale się lubią i tak stanęli. Nie trzeba do nas przychodzić parami. Ale można.

 

Stronę Kariera zaczynamy z przekazem “Więcej niż kolejna praca w IT” i pytaniem, czy chcesz tworzyć projekty, które wpływają na poprawę życia i zdrowia ludzi. Nie jest to jedynie dzika fantazja copywritera (srsly), ale naprawdę w Unitled Kingdom łączy nas potrzeba pracy nad produktami, które mają wyższy cel. Z tego powodu szukamy osób podobnych do nas. 

Jeśli piszemy o kulturze feedbacku czy partnerskim podejściu wobec siebie i klientów (których nazywamy, no właśnie, partnerami), to tego się możesz spodziewać. Wiemy, że to nudne, ale u nas czarne jest czarne, a białe jest białe. Na większości innych stron z ogłoszeniami o pracę trafisz na konkretne wartości, benefity. Staraj się czytać między wierszami i zastanów, dlaczego akurat o tym aspekcie pracy czy firmy wspominają.

Podobnie jest z ogłoszeniem. Jeśli jakieś elementy się tam znalazły, to najpewniej z jakiegoś powodu. Na przykład w ogłoszeniu na iOS developera piszemy o testach, code review, wzorcach architektonicznych, bibliotekach, bo na co dzień zwracamy uwagę na jakość pracy, poukładane środowisko i rozwój. 

 

Zobacz wszystkie ogłoszenia o pracę

Na różnych etapach rekrutacji będziemy szczególnie zwracać uwagę na to, co zawarliśmy w ogłoszeniu. Znajdują się tu zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Najczęściej im coś jest wyżej w kolejności, tym dla nas ważniejsze. 

Jeśli nie spełniasz w 100% kompetencji, których wymagamy w ogłoszeniu, to nic nie szkodzi. To, kogo zatrudnimy, zależy w ogromnym stopniu od potencjału, podejścia, postawy i chęci rozwoju. Wielokrotnie zatrudnialiśmy kogoś, kto do nas lepiej pasował mimo braku pewnych umiejętności. Z doświadczenia wiemy, że przy wsparciu dojrzałego zespołu i rozpoczęciu pracy przy ambitnym projekcie i poukładanym środowisku, bardzo szybko można nadrobić pewne braki.

Krok 2: Formularz. Jakich pytań mogę się spodziewać w ogłoszeniu na developera?

Na różnych etapach rekrutacji będziemy szczególnie zwracać uwagę na to, co zawarliśmy w ogłoszeniu. Znajdują się tu zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Najczęściej im coś jest wyżej w kolejności, tym dla nas ważniejsze.Poza CV czy profilem na LinkedIn oraz GitHubie to, co nas interesuje najbardziej, to odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań. Dlaczego? 

Zanim zaczniemy dzwonić, przeprowadzamy selekcję kandydatów. Szczególnie przyglądamy się podejściu kandydata na iOS/Android czy web developera. Zakładamy, że jeśli ktoś świadomie podchodzi do rekrutacji, dzieli z nami wartości takie jak jakość, to nie przerazi go to, że już na tym etapie chcemy go lepiej poznać. Jakich pytań możesz się spodziewać? 

 

 • Dlaczego aplikujesz do Untilted Kingdom?
 • Co sprawia, że z chęcią przychodzisz do pracy?
 • Gdybyś miał/ła dać komuś najlepszą wskazówkę na temat [język programowania], co by to było?
 • Wytłumacz pokrótce osobie nietechnicznej czym jest dobra architektura aplikacji
 • Jakie uważasz, że będą trendy w tworzeniu aplikacji webowych/mobilnych na najbliższe lata?

  Te pytania pozwalają nam nie tylko poznać Twoją motywację, ale też sposób, w jaki lubisz pracować, jak się komunikujesz, czy zwracasz uwagę na jakość kodu, który tworzysz, i czy jesteś na bieżąco z technologią. 

  Jak piszemy w ogłoszeniu, feedback jest dla nas ważny, dlatego, nawet jeśli nie zaprosimy Cię na rozmowę, na pewno dostaniesz od nas informację po przejrzeniu CV i formularza.

Krok 3: Na jakie pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej IT mogę trafić?

Po pozytywnej weryfikacji formularza, programistów zapraszamy na krótką rozmowę telefoniczną. To możliwość dla kandydatów na zadanie pytań, dowiedzenie się więcej o zespole, projektach, a my sprawdzamy dopasowanie do kultury firmy i kluczowe dla nas kwestie związane z jakością kodu. Nawiązujemy do odpowiedzi, które otrzymaliśmy w formularzu, dopytujemy o motywację do zmiany pracy.

foto_about_us_bw

Nawiązujemy do odpowiedzi, które otrzymaliśmy w formularzu, dopytujemy o motywację do zmiany pracyMożesz spodziewać się, że Ola (na zdjęciu wyżej), która najczęściej rozmawia na tym etapie z kandydatami, zapyta:

 

 • W jaki sposób lubisz się komunikować z kolegami i koleżankami z pracy?
 • Czym się zajmujesz w wolnym czasie? Jakie masz pasje? 
 • Jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze?
 • Opisz w kilku zdaniach swoje doświadczenia z testami jednostkowymi i integracyjnymi?
 • Czy jest taka umiejętność/język/platforma, która jest Ci bliska i ją eksplorujesz pod każdym względem? Jakie umiejętności chcesz zdobyć w przyszłości? 

  Co ważne, im dalej w las, tym więcej drzew. Na im dalszym jesteś etapie rekrutacji, tym bardziej rozbudowany i wartościowy feedback dostajesz. Przykładowy pokażę Ci zaraz.

 

Krok 4: Kolejne etapy. Feedback po zadaniu, pair programmingu i złożenie oferty

Po wstępnej rozmowie telefonicznej, wybranych kandydatów na developerów zapraszamy do zrobienia zdania, które weryfikuje logikę, jakość pisanego kodu, wykorzystywanie architektur, używanie testów, ekstrakcje z bibliotek. Oczywiście, po otrzymanym zadaniu wysyłamy feedback, bardzo doceniany przez samych devów. Ostatnio jeden z kandydatów tak nam na niego odpisał:

A tu sam przykładowy przesłany feedback podczas rekrutacji programisty:

Jeśli w zadaniu nie ma rażących błędów, kandydata zapraszamy do kolejnego etapu, jakim jest pair programming. Tutaj znowu kandydat na iOS, Android czy Fullstack developera otrzymuje bardzo obszerny feedback, po którym wspólnie podejmujemy decyzję o złożeniu oferty. 

Podsumowanie. 6 rad jak się przygotować do procesu rekrutacji w IT

Im lepiej się poznamy na poszczególnych etapach rekrutacji, tym zwiększamy szansę na to, że kandydat zostanie z nami na długie lata i z tej pracy będzie zwyczajnie zadowolony. Jeśli z kolei my jesteśmy pewni kompetencji i dopasowania do kultury firmy, to minimalizujemy ryzyko, że się na późniejszym etapie nie dopasujemy. Win-win!

Podsumowując, jeśli chcesz się dobrze przygotować do rekrutacji na stanowisko developera:

 • Zaktualizuj CV i LinkedIn o osiągnięcia, wykorzystywane biblioteki, architektury.
 • Uporządkuj Github i zadbaj o to, aby projekty były aktualne i jak najlepszej jakości.
 • Zapoznaj się ze stroną Kariera firmy, do której aplikujesz i zastanów się, czy z Tobą rezonuje, czy podoba Ci się dany sposób pracy, projekty, zespół.
 • Przeczytaj dogłębnie ogłoszenie, bo na pewno na jego podstawie potoczy się rozmowa.
 • Jeśli już podejmujesz się robienia zadania, postaraj się je zrobić jak najrzetelniej. Pamiętaj, że nasi developerzy poświęcają na jego analizę sporo czasu, aby dać Ci jakościowy feedback - dobrze, jakby był trafiony.
  Odpowiadaj szczerze ;-). To nic złego, jeśli w którymś momencie okaże się, że do siebie nie pasujemy - lepiej dla dwóch stron o tym wiedzieć wcześniej niż później. 
Jeśli chcesz się sprawdzić u nas, właśnie mamy otwarte rekrutacje IT na kilka pozycji. 

 

Zobacz wszystkie ogłoszenia o pracę

Dowiedz się o nas więcej. 

 
Klaudia Raczek

By

"The State of FemTech" ebook co-author. FemTech enthusiast, copywriting, content marketing, strategy pro. Culture geek, addicted to learning new things and self-development. Bad jokes therapists and a French leave enthusiast. A creative mind that no one has ever managed to control.