in   Teamwork   Human Resources   Team   rekrutacja IT   rekrutacja

„Inwestujemy w Twój rozwój” to tylko puste hasło? Nie w Untitled Kingdom. 4 cechy, dla których warto poznać platformę Grades

Wiele firm chwali się, że wspiera rozwój swoich pracowników. Jednak niewiele z nich faktycznie wprowadza narzędzia, które mierzą, analizują i wspierają ich postępy. A jak jest w Untitled Kingdom?

Właśnie wdrożyliśmy własną platformę rozwojową - system Grades.
Od teraz to on w znacznej części wyznacza kierunek rozwoju i wysokość pensji każdego pracownika.
Jak działa Grades i jak ocenia go nasz zespół?


Krótki rys historyczny

Jako Product Owner pracuję w Untitled Kingdom już ponad dwa lata. W tym czasie miałem okazję obserwować, jak w firmie zmienia się (a raczej ewoluuje) system oceniania pracowników. 

Jeszcze do końca 2020 roku, wszyscy korzystaliśmy z systemu o nazwie „Ścieżki Kariery”. Ta metoda oceniania była… w porządku.
Jednak wszyscy w firmie czuliśmy, że możemy znaleźć lepsze rozwiązanie. 

„Ścieżki kariery” były przede wszystkim niezwykle czasochłonne. Dwa razy w roku spotykałem się z liderem mojego zespołu i tworzyliśmy rozbudowaną matrycę moich kompetencji na podstawie często przedawnionego szablonu zdolności. Takie spotkanie i omówienie każdej umiejętności trwało blisko 4 godziny, a i tak mogłoby trwać dłużej.

 

Ten system był też nieczytelny. Każdy inaczej rozumiał obszerne opisy kompetencji (często bez konkretnych kryteriów), a skala ocen 1-12 była niejasna (dlaczego akurat 12?). Wspólna analiza kończyła się też wyznaczeniem zadania poprawiającego konkretne zdolności. Jednak te zadania miały różny poziom trudności.

 

Efekt? „Ścieżki Kariery” szybko stały się tematem, który część pracowników całkowicie ignorowała. Niektórzy wręcz unikali go jak ognia. Tylko część z nas była na tyle zdeterminowana (i cierpliwa!), żeby kontynuować rozwój w firmie zgodnie z tą metodą.

 

Rozmowa o pracę w IT z Untitled Kingdom, czyli spotkanie Grades.

Spotkania z moim team leaderem potrafiły trwać naprawdę długo.
To akurat nie jest zdjęcie z naszego rendezvous, ale poziom skupienia był podobny.

 

Jak obecnie badamy i wspieramy rozwój pracowników w Untitled Kingdom?

 

Od lutego 2021 roku korzystamy z zaprojektowanej przez nas platformy Grades. Co ważne, nie tworzyliśmy jej w odosobnieniu. To efekt dokładnej analizy poprzednich metod rozwoju + konsultacji ze wszystkimi teamami.


To platforma, na której 2 razy w roku, przez 1 tydzień, wszyscy wystawiamy oceny innym pracownikom Untitled Kingdom. Każda ewaluacja jest podzielona na 2 części: ogólnofirmową i specjalistyczną. Obie te ankiety zawierają 8-12 umiejętności wraz z opisem wymagań na dany stopień seniority,
np. Junior-, Junior, Junior+, Regular, Senior-, etc.


Brzmi skomplikowanie? W praktyce jest bardzo proste. Wewnątrz danego teamu, każdy member obowiązkowo ocenia się wzajemnie w obu ankietach (ogólnofirmowej i specjalistycznej). A osoby spoza mojego zespołu oceniają
już tylko umiejętności ogólnofirmowe. Wypełniając ankietę, zawsze mogę też zaznaczyć, że nie mam odpowiedniej wiedzy do wystawienia oceny, np. jeżeli nie miałem okazji z kimś współpracować. 


Po upływie tygodnia i otrzymaniu wszystkich ocen, od razu masz dostęp do swoich statystyk. Jeden dashboard pokazuje wyniki indywidualne, Twojego teamu oraz całej organizacji. W jednym miejscu widzisz oceny, komentarze i opinie. Wyniki ankiety są dostępne tylko dla Ciebie i dla Twojego team leadera, który pomaga Ci je analizować. 

Brzmi jak czasochłonny proces? Nie jeśli na wypełnienie ankiety ma się cały tydzień, a platforma automatycznie zapisuje nasze odpowiedzi i można z niej swobodnie korzystać między codziennymi obowiązkami. Po pierwszej iteracji zebraliśmy głównie pozytywne opinie pracowników, więc wierzymy w potencjał tego systemu. 


Współtworzyłem tę platformę i sam z niej korzystam. A ponieważ w Untitled Kingdom ocena z Grades’ów w znacznej części wyznacza wysokość wynagrodzenia (więcej o tym za chwilę), warto opisać tę platformę dokładniej.

 

Oto 4 najważniejsze cechy systemu Grades, które wyróżniają go od planów rozwoju w innych firmach:

 

 1. 1. Szersze spojrzenie na każdego członka zespołu 


  W ewaluacji moich umiejętności uczestniczy każdy pracownik w firmie. Niezależnie od roli, ocenić mnie może każdy, z kim pracowałem; każdy, z kim prowadziłem wspólny projekt. A sama ankieta, to nie tylko wybór cyfry, ale też możliwość wystawienia komentarzy i opinii.

  Dzięki temu wiem, np. jak moje kompetencje są postrzegane przez deweloperów, lub co muszę poprawić podczas współpracy z designerami. Wiem też, jak wszystkie osoby zarządzające firmą (m.in. CEO, czy Head Of Operations) oceniają moje działania w kontekście całego Untitled Kingdom. Poznaję opinie na temat moich zdolności miękkich i twardych. Wiem, jak wypadam przy pracy nad projektami dla Partnerów, a jak przy wewnętrznych inicjatywach. 

  Tak szerokie spojrzenie na jednostkę daje niepowtarzalną możliwość do przeanalizowania moich kompetencji. Dzięki zebranym zbiorczo ocenom, od razu widzę konkretne obszary, w których powinienem się rozwijać. A dzięki opiniom i komentarzom, otrzymuję konkretny feedback.

 

2. Przejrzyste zasady ewaluacji


Wyjaśnienie sposobu działania i mierzenia ocen w Grades jest dostępne dla wszystkich osób w firmie. Może i korzystamy z niestandardowej klasyfikacji (np. Junior+, Regular, Senior-), ale stawiamy za to jasne wymagania i opisujemy konkretne umiejętności, które trzeba posiadać, żeby przejść na wyższy stopień.

Warto też wspomnieć, że każdy team otrzymuje elastyczny budżet szkoleniowy. Możesz więc wybrać książki, kursy i szkolenia, które (opłacane przez Untitled Kingdom) będą wspierały Twój dalszy rozwój.


Takie podejście i przejrzyste zasady pomogły mi w planowaniu dalszego rozwoju. Jako osoba oceniająca, jasno określone zasady pozwalają mi na wystawienie obiektywnej opinii. Stosuję te same kryteria do wszystkich team memberów i mogę łatwo określić, czy dana osoba spełnia podane wymagania.

 

Platforma Grades po zalogowaniu. System rozwojowy w pracy, który naprawdę działa.

Tak wygląda platforma Grades zaraz po zalogowaniu. To screenshot z mojego profilu.
Tak, nasz Office Management Team (prawy dolny róg) jest jednoosobowy - cześć Justyna!

 

 1. 3. Zaczynasz ścieżkę rozwoju już w trakcie rekrutacji

  Każdego w Untitled Kingdom obowiązują te same zasady. Ten sam sposób ewaluacji. Te same kryteria oceny. Dlatego system Grades jest stosowany zarówno dla pracowników, jak i dla osób, które dopiero chcą dołączyć do UK. Wybrany kandydat otrzymuje 2 oceny: jedną od osób odpowiedzialnych za rekrutację, drugą od samego siebie.

 2.  
 3.  

  Jeśli dołączysz do zespołu, w ciągu pierwszych 6 miesięcy pracy czekają Cię aż 3 oceny: podczas rekrutacji (przez osoby, które przyjęły Cię do pracy), po okresie próbnym (przez Twój team oraz osoby, z którymi miałeś okazję współpracować), a następnie przez całą firmę.


 4. Tak częsta, dokładna i jakościowa ewaluacja już na początku pracy pozwala Ci szybko zaplanować i sprecyzować Twój dalszy rozwój w firmie. Możesz szybko ustalić ze swoim team leaderem, w jakich zadaniach chcesz się sprawdzić, jakie materiały szkoleniowe zamówić i zaproponować rozwiązania dobrane pod Twoje potrzeby.

   

4. Twoje umiejętności wyznaczają Twoje wynagrodzenie

 

Stwarzanie warunków do rozwoju to korzyść sama w sobie, ale przekłada się też na korzyści finansowe. Jak system Grades wpływa na wysokość wypłaty? 

 

Na etapie rekrutacji:
Każdy kandydat do pracy w Untitled Kingdom poznaje bazową kwotę wynagrodzenia, np. dla junior software developera, to „widełki” między 4,500 - 6000 zł. Wszystkie stawki bazowe są określane w każdym naszym ogłoszeniu o pracę. Jeśli wysyłamy Ci ofertę, to proponowana kwota zależy od oceny rozmowy kwalifikacyjnej i zadania rekrutacyjnego, ale też od Grades’a (czyli ewaluacji Twojej i rekruterów). Tak transparentne podejście jest rzadko spotykane na rynku pracy.

 

W codziennej pracy:
Podwyżkę dostajesz po przejściu na kolejny stopień seniority (wszystkie stopnie są wypisane na screenshocie poniżej). Rozwiązuje to dużo problemów w branży, gdzie awans osób na stanowiskach juniorskich nie jest jasno określony. W Untitled Kingdom wysokość wynagrodzenia w nie zależy, więc od charakteru danej osoby, procesu negocjacji, czy liczby przepracowanych lat. Zależy od umiejętności domenowych, a nie umiejętności negocjacji. 🙃  

 

Ten sposób oceny wynagrodzenia działa tak samo dla każdego citizena Untitled Kingdom. Wierzymy, że jest sprawiedliwy zarówno dla nowozatrudnionych, jak i osób już pracujących w firmie. 

 

Screenshot z platformy Grades. Stopień seniority ustala wysokość wynagrodzenia.

 1. To screenshot z platformy Grades po otrzymaniu wszystkich ocen.
  Profil przykładowy, bo Pani Theresa Webb nie pracuje w naszej firmie (a szkoda!).
  Spójrz tylko na te dane, czytaj je dokładnie i posłuchaj, jak mówią: „bierz, co chcesz!”

 

Końcowa ocena systemu ocen

 

Każdy z nas w trakcie swojej kariery chce się rozwijać. Jednak wyznaczenie odpowiednich obszarów, nad którymi będziemy pracować, stanowi duże wyzwanie. Każda organizacja rozwiązuje ten problem w inny sposób.

 

Co wyróżnia Untitled Kingdom, to wartości firmy - family, quality, transparency -, które są faktycznie stosowane w codziennej pracy. Twoja ewaluacja nie polega na corocznych spotkaniach z pracownikiem HR lub spontanicznych rozmowach z menedżerem. Grades pozwala na transparentną, jakościową i zbiorczą ocenę Twoich umiejętności i ukierunkowanie ich w kontekście działań całej organizacji.

 

Dla mnie największą trudnością podczas ewaluacji mojej pracy zawsze była obiektywność oceny. Co wiem, czego nie wiem, jak rzeczowo podejść do moich słabych i mocnych stron. Grades dał mi szersze spojrzenie na moje umiejętności z różnych perspektyw, a porównanie tak wielu opinii daje mi całościowy i obiektywny obraz. Nigdy nie miałem okazji w tak krótkim czasie otrzymać tak szerokiego i jakościowego feedbacku.

 

Jeśli, więc jesteś zainteresowany pracą w firmie, która w tak dokładny sposób bada i wspiera Twój rozwój, sprawdź nasze aktualne oferty pracy tutaj.


A jeśli chodzi o ocenę systemu Grades i sposobu, w jaki udało nam się go wprowadzić w Untitled Kingdom?
Szczerze?
Przed nami jeszcze sporo usprawnień, ale już na tym etapie, wiem, że to rozwiązanie, którego inne firmy mogą nam mocno zazdrościć.

 

 
Piotr Jakubek

By

Product Owner. Always present at each step of creating a digital product - from design to software and QA. Loves IoT products supported by data, especially ones that can change even a small piece of our world. Photographer after-hour and amateur of 3D printing.